Hírek

Tartalom listázó

Created on: 05. June 2023

A tiszta energia beruházások folyamatosan növelik előnyüket a fosszilissal szemben

A tiszta energiába irányuló globális beruházások 2023-ban várhatóan 1700 milliárd USD-ra emelkednek, és a napenergia most először fogja túlszárnyalni az olajtermelést.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 2023. május 25-i jelentése szerint a tiszta energia-technológiákba történő befektetések jelentősen meghaladják a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokat, mivel a globális energiaválság által kiváltott megfizethetőségi és ellátásbiztonsági aggályok megerősítik a fenntarthatóbb lehetőségek mögötti lendületet.

Körülbelül 2800 milliárd dollárt fektetnek be globálisan az energiába 2023-ban, amelyből várhatóan több mint 1700 milliárd dollárt fordítanak tiszta technológiákra – beleértve a megújulókat, az elektromos járműveket, az atomenergiát, a hálózatokat, a tárolást, az alacsony kibocsátású üzemanyagokat, a hatékonyság javítását és a hőszivattyúkat – derül ki az IEA legfrissebb World Energy Investment jelentéséből. A fennmaradó összeget, kb. 1100 milliárd USD-t szénre, gázra és olajra fordítják. A tiszta energiával kapcsolatos éves beruházások 2021. és 2023. között várhatóan 24%-kal emelkednek a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek hatására, szemben a fosszilis tüzelőanyag-befektetések 15%-os növekedésével ugyanebben az időszakban (1. ábra). Ennek a növekedésnek azonban több mint 90%-a a fejlett gazdaságokból és Kínából származik, ami komoly kockázatot jelent, hogy új választóvonalak alakulnak ki a globális energiaellátásban, ha a tiszta energiára való átállás máshol nem indul el.


​​​​​​​

1. ábra: A globális befektetések a tiszta- és a fosszilis energiába


"A tiszta energia gyorsan fejlődik – gyorsabban, mint sokan gondolják. Ez egyértelműen látszik a befektetési trendekben, ahol a tiszta technológiák eltávolodnak a fosszilis tüzelőanyagoktól" – mondta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója. "Minden fosszilis tüzelőanyagba fektetett dollár után körülbelül 1,7 dollárt fordítanak tiszta energiára. Öt évvel ezelőtt ez az arány 1:1-hez volt. Az egyik ékes példa a napenergiába való befektetés, amely most először haladja meg az olajtermelésbe szánt beruházások mennyiségét."

A napenergia által vezetett, alacsony ÜHG-kibocsátású villamosenergia-technológiák az energiatermelésbe történő beruházások közel 90%-át teszik ki. A fogyasztók több villamosított végfelhasználásba is befektetnek. A globális hőszivattyú-eladások éves szinten kétszámjegyű növekedést mutatnak 2021. óta. Az elektromos járművek eladásai idén a 2022-es ugrásszerű növekedés után a várakozások szerint harmadával ugranak meg. A tiszta energiával kapcsolatos beruházásokat számos tényező ösztönözte az elmúlt években, ideértve az erős gazdasági növekedés időszakait és a fosszilis tüzelőanyagok ingadozó árait, amelyek aggodalmat keltettek az energiabiztonsággal kapcsolatban, különösen az orosz ukrajnai inváziót követően. A jelentősebb intézkedések, például az Egyesült Államok inflációcsökkentési törvénye, valamint az Európában, Japánban, Kínában és másutt indított kezdeményezések révén megerősített szakpolitikai támogatás is szerepet játszott. A célkitűzésekkel szemben haladó olaj- és gázkiadások várhatóan 7%-kal emelkednek 2023-ban, így visszakerülnek a 2019-es szintre. Az a néhány olajtársaság, amely többet fektet be, mint a Covid-19 világjárvány előtt, többnyire nagy nemzeti olajtársaságok a Közel-Keleten. Sok fosszilis tüzelőanyag-gyártó rekord nyereséget ért el tavaly a magasabb üzemanyagárak miatt, de ennek a pénzáramlásnak a nagy része osztalékra, részvény-visszavásárlásra és adósságtörlesztésre ment el – nem pedig a hagyományos ellátásra. Mindazonáltal a fosszilis tüzelőanyag-befektetések várható fellendülése azt jelenti, hogy 2023-ban a 2030-ban szükséges szint több mint kétszeresére emelkedik az IEA 2050-ig nettó zéró kibocsátású forgatókönyvében. A globális szénkereslet 2022-ben minden idők legmagasabb szintjét érte el, és az idei szénbefektetések közel hatszorosát érik el a nettó zéró forgatókönyvben 2030-ra előirányzott szintek közel hatszorosával. Az olaj- és gázipar alacsony kibocsátású alternatívákra, például tiszta villamos energiára, tiszta üzemanyagokra és szén-dioxid-leválasztási technológiákra fordított tőkekiadása 2022-ben a fosszilis kiadások kevesebb mint 5%-a volt. Ez a szint alig változott az előző évhez képest – bár az arány magasabb néhány nagyobb európai vállalat esetében.

A tiszta energiával kapcsolatos beruházások terén a legnagyobb hiányosságok a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban vannak. Vannak olyan pozitív kezdeményezések, mint például a dinamikus befektetések a napenergiába Indiában, illetve a megújuló energiaforrásokba Brazíliában és a Közel-Kelet egyes részein. A befektetéseket azonban számos országban hátráltatják olyan tényezők, mint a magasabb kamatlábak, a tisztázatlan politikai keretek és piaci felépítések, a gyenge hálózati infrastruktúra, a pénzügyileg nehézkes közművek és a magas tőkeköltség. Sokkal többet kell tennie a nemzetközi közösségnek, különösen az alacsonyabb jövedelmű gazdaságokba történő befektetések ösztönzése érdekében, ahol a magánszektor vonakodik a kockázatvállalástól.

Forrás:
 – https://www.iea.org/news/clean-energy-investment-is-extending-its-lead-over-fossil-fuels-boosted-by-energy-security-strengths
– https://www.iea.org/reports/world-energy-investment-2023